У оквиру програма постављања подземних контејнера на територији града, у складу са планираним делатностима за  2020. годину, Јавно комунално предузеће “Комуналац” је још једну локацију обезбедило са два подземна контејнера. Ради се о два подземна контејнера на почетку улице Браће Глишића, капацитета по 3m3. Принцип постављања контејнера у пару омогућава да се један контејнер користи за мокри, а други за суви отпад што је доприноси систему примарне селекције.

Поступак уградње подземних контејнера на локацији

Такође је дупло повећан капацитет места за одлагање смећа на овој локацији, а простор око посуда је далеко изгледнији и чистији

Треба напоментути да је предност подземних контејнера у односу на класичне посуде за одлагање смећа вишеструка. Осим што заузима мање простора, посуда капацитета 3м3 мења три класична контејнера од 1,1 м3, пражњење ових посуда је много лакше и брже, не осећа се непријатан мирис и смањена је могућност паљења отпада у контејнеру.

Као меру превенције од оштећења, односно неадекватног понашања појединаца, поједине локације са подземним контејнерима су под сталним видео надзором, а очекујемо да ћемо у наредном периоду све локације покрити овим видом контроле.

Користимо прилику да наше суграђане подсетимо на правилан начин коришћења посуде за смеће:

• да сложе картонску амбалажу пре убацивања у контејнер,
  • да не паркирају возила испред контејнера, нарочито у јутарњим часовима, када се врши пражњење посуда,
  • да не остављају кабасти отпад и кесе исред контејенра
  • Напомињемо да је строго забрањено убацивање жара у контејнере, јер се паљењем тела подземног контејнера угрожава здравље људи и објекти у околини а прави велика материјална штета.

До сада је постављено 36 подземних контејнера, са циљем да овај систем посуда потпуно замени класичне контејнере од 1,1м3

ВЕСЕЛИНА МИЛИКИЋА
ГОСПОДАР ЈОВАНОВА